analizy HR

Big Data może być ratunkiem dla twojej firmy.

2/08/2016

Zanim dotrzecie do słów Big Data i przerwiecie czytanie, pozwólcie na jedną uwagę: czy tego chcecie, czy nie, koncepcja big data ma coraz większe znaczenie dla waszych organizacji. Możliwe, że już jesteście zwolennikami tej koncepcji i uznaliście, że eksploracja danych jest obecnie podstawowym zadaniem waszego zespołu HR. Lub przeciwnie, jesteście sceptykami wierzącymi, że bezpośrednie rozmowy zawsze będą najważniejsze. Jak zwykle – prawda leży gdzieś pośrodku. Dane nigdy nie zastąpią działania człowieka, ale coraz częściej przekonujemy się, że – o ile są prawidłowo analizowane i pojmowane, mogą ogromnie pomóc w zrozumieniu jak, kiedy i gdzie należy podjąć akcję.

Weźmy na przykład harmonogramy czasu pracy i obecności, obsadę personalną i ewidencję przepracowanych godzin. Na pewno wdrożyliście w tym celu odpowiednie systemy i procedury. Wewnętrzne dane są niezwykle cenne, a wy lub zespół w waszej organizacji już w jakiś sposób je analizuje, by śledzić wszelkie tendencje lub nieprawidłowości. Jak stają się big data? Otóż poprzez zwiększanie szczegółowości informacji za sprawą zadawania kolejnych pytań oraz zwiększania liczby źródeł informacji. Jeśli wprowadzicie system samoobsługi pracowniczej pozwalający pracownikom na wpisywanie czasu pracy, wydatków, zarządzanie wynikami poprzez urządzenia mobilne, dane będą rosły w postępie geometrycznym, a wysiłek ze strony przełożonych odpowiednio się zmniejszy. Nałożenie na nie informacji pozyskanych ze źródeł zewnętrznych pozwoli porównać dane firmy względem branży lokalnie, a nawet globalnie.

Według ostatnich globalnych badań ADP, w których uczestniczyły tysiące pracowników z Ameryki Północnej, Europy, Ameryki Łacińskiej oraz Azji i Pacyfiku, 91% badanych uważa, że zarówno dziś, jak i w przyszłości „pracownicy polegają głównie na sobie w zakresie rozwiązywania problemów i wykonywania swoich zadań”. 95% badanych uważa, że „technologia pozwoli organizacjom proaktywnie regulować proporcje pomiędzy wynikami indywidualnymi a wynikami zespołu”, natomiast 82% jest zdania, że niebawem pracownicy będą „ustalać własny harmonogram pracy”.

Decyzje biznesowe coraz częściej opierają się na rozumieniu i interpretacji danych. Ankieta wśród kadry kierowniczej w 2015 r. pokazała, że 72% respondentów zgadzało się ze stwierdzeniem „Nasza strategia kadrowa w znacznym stopniu opiera się na analizie danych biznesowych i osobowych”, a 70% ma zamiar w ciągu najbliższych 3 lat zacząć lub w większym stopniu wykorzystywać big data i zaawansowaną analizę danych w celu uzasadnienia decyzji kadrowych. Jednak tylko 67% ankietowanych potwierdziło, że kierownictwo działów personalnych w ich organizacjach jest w stanie pokazać konkretne powiązania pomiędzy inicjatywami w zakresie zasobów ludzkich a wynikami biznesowymi1.

Czas pracy i frekwencja muszą być elastyczne, regularnie aktualizowane, a oprogramowanie powinno być proste i łatwe w obsłudze. Podczas gdy organizacje poszukują rozwiązań zwiększających dokładność i skuteczność przy jednoczesnym zapewnieniu większej elastyczności pracownikom i podwykonawcom, którzy mogą pracować z domu lub zdalnie, działy HR muszą być na bieżąco z nowymi programami i usługami, by zapewnić bezproblemowe połączenie z niestacjonarnymi pracownikami.

Fakt, że organizacja od lat korzystała z tych samych narzędzi i systemów może budzić niepokój. Jednak tak naprawdę to powód do radości. Stare narzędzia i systemy tylko was ograniczały. Dzisiaj istnieją nowe technologie, które są znacznie łatwiejsze w obsłudze, oszczędzają czas i pieniądze, oferują dużo więcej informacji o pracownikach – co faktycznie robią, jak naprawdę się czują, jak kadra zarządzająca może z nimi pracować, by zwiększyć ich produktywność i zaangażowanie.

Aby dowiedzieć się więcej o zastosowaniu big data i analizy danych w celu stworzenia nowoczesnej kadry pracowniczej, przeczytaj nasz najnowszy raport

1. KMPG (2015), Evidence Based HR: The bridge between your people and delivering business strategy

Tagi:analizy HRBig dayharmonogram czasu pracy i frekwencjirozwiązania do zarządzania wydajnościąsamoobsługa pracowniczazarządzanie czasem pracy (TLM)