Rynek wolnych strzelców

Nadchodzi rynek wolnych strzelców – czy jesteś gotowy na nową rzeczywistość?

4/04/2017

Praca w domowym zaciszu, w wygodnych kapciach i z kubkiem kawy pod ręką. Brak dojazdów do pracy, brak problemów – tak wygląda popularne wyobrażenie na temat typowego dnia osób pracujących na własną rękę. Pojawienie się nowych technologii oraz upowszechnienie się elastycznego modelu pracy zaowocowało nadejściem rynku wolnych strzelców (ang. „gig economy”), który daje pracownikom możliwość wyboru innego stylu życia.

Jak pokazują wyniki najnowszego badania „The Workforce View in Europe 2017”, samozatrudnienie i praca w charakterze wolnego strzelca zyskują w niektórych branżach coraz większą popularność. Zatrudnienie bez permanentnej umowy o pracę jest szczególnie popularne wśród pokolenia milenialsów. W grupie wiekowej 16-34, 80% osób jest zainteresowanych takim rozwiązaniem, a blisko 40% rzeczywiście rozważa wybór takiego modelu pracy.

Wynika to głównie z popularności idei elastycznej pracy. Mniej niż połowa pracowników (46%) twierdzi, że preferuje pracę stacjonarną, np. w biurze, podczas gdy większość wolałaby pracować w różnych lokalizacjach, w tym także z domu. Jedna trzecia pracowników uważa elastyczny czas pracy za atrakcyjne rozwiązanie, a jeden na pięciu respondentów chciałaby mieć możliwość pracy w dowolnie wybranych przez siebie godzinach. Innym istotnym czynnikiem motywującym pracowników do zmiany (28%) jest możliwość zachowania lepszej równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Czy rynek wolnych strzelców jest dla mnie?

Dziś,  w  dobie    rozkwitu    usług  „na żądanie”    i     serwisów     typu    Uber,     TaskRabbit i Freelancer.com, można zostać własnym szefem łatwiej niż kiedykolwiek dotąd. Należy jednak wziąć przy tym pod uwagę posiadane kwalifikacje, konkurencję i system pozyskiwania zleceń. Warto także dokładniej przeanalizować wszelkie plusy i minusy, żeby upewnić się czy praca w charakterze wolnego strzelca lub samozatrudnienie rzeczywiście będzie nam odpowiadać. Wady takiego modelu pracy to między innymi brak praw pracowniczych i świadczeń takich jak urlop, chorobowe i składki na ubezpieczenie emerytalne. Choć regularnie otrzymywane wynagrodzenie i stabilność zatrudnienia mają swoje zalety, duży odsetek (75%) samozatrudnionych deklaruje wysoki poziom zadowolenia z pracy.

Zanim skoczysz na głęboką wodę i zrezygnujesz z pracy na etacie, koniecznie odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Czy istnieje rynek na moje usługi i z kim będę na nim konkurować?

  • Czy dysponuję listą potencjalnych klientów?

  • Czy moja sytuacja finansowa jest na tyle stabilna, że mogę zdecydować się na nową ścieżkę kariery zawodowej?

  • Czy znam otoczenie biznesowe i wymogi formalno-prawne związane
    z zakładaniem firmy?

  • Jak będę oszczędzać na emeryturę i jak zadbam o ubezpieczenie zdrowotne?

  • Czy może bardziej odpowiednie byłoby alternatywne rozwiązanie, takie jak elastyczna praca lub praca w niepełnym wymiarze u obecnego pracodawcy?

Jakie są konsekwencje wyboru?

Choć możliwość dowolnego wyboru godzin, miejsca i sposobu pracy może się wydawać szczytem marzeń, rzeczywistość nie zawsze jest tak różowa, jak można byłoby sądzić. Zastanówmy    się    czy  rosnąca      popularnoś    samozatrudnienia     naprawdę      wynika
z przemyślanych wyborów osób decydujących się na taką ścieżkę kariery, czy też może jest efektem kurczenia się tradycyjnego rynku pracy, który zmusza ludzi do samodzielnego tworzenia miejsc pracy? W obliczu braku ciekawych ofert zatrudnienia, pracownicy często decydują się na inne formy pozyskiwania środków, żeby związać koniec z końcem.

Z punktu widzenia pracodawcy nie ma ucieczki przed wzbierającą falą żądań dotyczących elastycznego systemu pracy. Oferując możliwość elastycznej pracy, organizacje mogą przyczynić się do zmniejszenia poziomu stresu i poprawy morale pracowników, a tym samym   wzrostu    produktywności.   Jednocześnie    w   razie    potrzeby   zyskują   dostęp
do szerszej puli kandydatów, co ułatwia eliminowanie potencjalnych luk kompetencyjnych. Początkowo   przeszkodą   mogą   okazać   się   przestarzałe   systemy. Jednak faktem jest,
że   kadry   się   zmieniają   –   czy     Twoja   organizacja    jest    gotowa   wyjść   naprzeciw
ich oczekiwaniom?

Magdalena Dacka

 

Tagi:Rynek wolnych strzelców