szefowie finansów

Szefowie finansów i obszarów personalnych łączą siły

16/03/2017

Co może spędzać sen z powiek Dyrektorom Finansowym? Być może technologie cyfrowe. Digitalizacja, za którą niegdyś odpowiadał wyłącznie dział informatyki, jest teraz postrzegana jako sposób na poprawę ogólnej sprawności przedsiębiorstwa, produktywności personelu i rentowności. A ogromna część tych zmian spowodowana jest zjawiskami zachodzącymi w obszarze personalnym, który przechodzi transformację cyfrową na swój własny sposób.

Życie w cyfrowym świecie

Technologie cyfrowe zmieniają sposób, w jaki pracujemy. Nie tylko mamy wiecznie słuchawki telefonów przy uszach, ale i jesteśmy „dokładnie monitorowani za pomocą urządzeń cyfrowych i działamy pod wpływem sugestii, sygnałów i zaleceń wydawanych przez analitykę” – mówi ekspert od spraw personalnych Josh Bersin1.

Jednocześnie, personel staje się coraz bardziej wymagający i różnorodny. Weźmy jakikolwiek znany  Wam  zakład  pracy –  prawie  na   pewno   pracują   tam   zarówno osoby  z pokolenia „millenialsów”, jak i „baby boomers”, nie mówiąc już o wielości różnych kultur i narodowości. Dlatego firmy  potrzebują  nowych  sposobów  na  zarządzanie ludźmi i obsługę kadrową. Wkroczenie w erę cyfrowego zarządzania zasobami ludzkimi, które Bersin opisuje jako „rozwijający się ekosystem nowych narzędzi służących do rekrutacji, zarządzania   efektywnością,    nauki,     dbania    o     dobre     samopoczucie,     udzielania i przyjmowania informacji zwrotnych oraz angażowania pracowników” wymaga dużej pracy.

Dyrektorzy finansowi szukają drogi przez dżunglę danych

Narzędzia   analityczne     zapewniają     obecnie     przedsiębiorstwom     więcej    danych o pracownikach niż kiedykolwiek przedtem. A to przewraca do góry nogami świat Dyrektorów   Finansowych –  jak  mówi   badanie   przeprowadzone   przez   BearingPoint, jedną  z czołowych firm doradczych w dziedzinie zarządzania i technologii.

Z najnowszego badania przeprowadzonego wśród Dyrektorów Finansowych przez BearingPoint2 wynika, że cyfryzacja ma ogromny wpływ zarówno na procesy finansowe, jak  i  na   strukturę obszaru   finansów.   Ale   Dyrektorzy  Finansowi  uważają, że   pomaga im to również w wykonywaniu jednego z kluczowych zadań: „wydobywaniu istotnych informacji stanowiących podstawę procesu decyzyjnego z narastającej dżungli danych, przy stałych lub nawet malejących kosztach”.

Skupienie się na perspektywie pracowników motorem dalszych zmian

Wiele danych w tej dżungli powstaje w ramach działań firm mających na celu przyciąganie, zatrudnianie i zatrzymywanie najbardziej utalentowanych pracowników. Częstym zjawiskiem jest niedobór talentów. Jak stwierdzono w badaniu przeprowadzonym przez firmę Mercer3, problem pogłębia się ze względu na rosnącą konkurencję ze strony rynków wschodzących.

W związku z tym Dyrektorzy Personalni, którzy myślą przyszłościowo, coraz częściej starają się zadbać o atrakcyjne i dopasowane do indywidualnych oczekiwań „doświadczenia dla pracowników, wzorując się na najlepszych modelach zapewnianych klientom” – mówi Jeanne Meister w jednym z ostatnich numerów czasopisma Forbes4. To oznacza wykorzystywanie najnowszych technologii konsumenckich do angażowania utalentowanych pracowników. Na  przykład  niektóre   firmy  proszą   kandydatów do pracy o zaprezentowanie swoich mocnych stron w postach na Instagramie, a inne organizują hackathony w celu opracowywania nowych rozwiązań HR.

Możecie jednak zapytać, co te cyfrowe przedsięwzięcia w obszarze personalnym mają wspólnego z Dyrektorami Finansowymi? Okazuje się, że sporo. W raporcie firmy Accenture5 cytowane są badania, zgodnie z którymi organizacje najlepiej wykorzystujące rozwiązania służące do zarządzania kapitałem ludzkim i inne technologie HR odnotowały spadek rotacji kadr o 15,2% i wzrost produktywności  aż  o  5,4%.  Takie  dane  powinny spotkać się z zainteresowaniem każdego Dyrektora Finansowego.

Outsourcing procesów personalnych i zmieniająca się rola Dyrektora Finansowego

Aby mieć dostęp do szybko zmieniających się technologii HR i móc z nich korzystać, wiele przedsiębiorstw potrzebuje zewnętrznych partnerów. Tak więc, zmieniające się oblicze siły roboczej, w połączeniu z coraz większą dbałością o doświadczenia pracowników, napędzają   nową   falę  outsourcingu  w  obszarze  personalnym. To  oczywiście  wiąże  się z kosztami – i tu wracamy do słabo sypiających Dyrektorów Finansowych oraz ich zmieniającej się roli.

Dyrektorzy  nie  siedzą  już   okopani   na   swoich   pozycjach,  skupiając   się  wyłącznie na liczbach.  W miarę jak firmy stają się coraz bardziej skomplikowane, funkcja Dyrektora Finansowego poszerza się i nabiera coraz bardziej strategicznego znaczenia. Zbliżyła się również do obszaru personalnego – z korzyścią dla całego przedsiębiorstwa. Z badania przeprowadzonego przez EY, globalną  firmę  doradczą  w  obszarze  zarządzania6, wynika, że „skuteczne partnerstwo między Dyrektorem Finansowym   a   Dyrektorem   Personalnym to jedna z cech wyróżniających dobrze zarządzaną organizację będącą liderem rynku”.

Sprostać wyzwaniu

Od Dyrektorów Finansowych oczekuje się obecnie, że współpracując z kierownictwem obszaru    personalnego,   będą    wykorzystywali   duże   zbiory   danych   i   analitykę   HR do określania trendów dotyczących pracowników. Muszą również opracować nowe sposoby mierzenia zwrotu z inwestycji dla przedsięwzięć z dziedziny cyfrowego HR – i być na bieżąco z nowościami w zakresie technologii cyfrowych.

Ale według Regine Slagmulder, profesora rachunkowości i kontroli we Vlerick Business School, Dyrektorzy Finansowi są w stanie sprostać takim wyzwaniom7. Jak mówi, „Dyrektorzy Finansowi przeszli długą drogę od pilnowania finansów do doradztwa strategicznego i  mogą działać   jako   katalizator   rewolucji   cyfrowej  w  swoich   firmach”. A to obejmuje również rewolucję cyfrową w obszarze personalnym.

1 „The New Digital World of Work: How HR will Change in 2016”, Josh Bersin, Forbes, 29 stycznia 2016

2 BearingPoint CFO Survey 2013/2014

3 Mercer Global Talent Trends Survey 2016

4 „The Employee Experience Is the Future of work: 10 HR trends for 2017”, Jeanne Meister, Forbes, 5 stycznia 2017

5 Building the Digital HR Organization, Accenture, 2016

6 EY „Partnering for performance. Part two: the CFO and HR”. 2014

7 „Role of the CFO In the Digital Age”, CxO Magazine, nr 142 – sierpień/wrzesień 2015

Zobacz więcej tutaj

 

 

Tagi:szefowie finansów