Workforce View in Europe 2018

Jakie są zagrożenia dla talentów na prężnie rozwijającym się rynku pracy?

15/03/2018

Z naszych najnowszych badań „Okiem europejskich pracowników 2018” (ang. The Workforce View in Europe 2018) wynika, iż pomimo niepewnej sytuacji politycznej, jaką można zaobserwować w ciągu ostatniego roku, europejscy pracownicy mają w rzeczywistości o wiele bardziej pozytywne podejście niż 12 miesięcy temu. Odsetek pracowników z optymistycznym podejściem do ich miejsca pracy na kolejne pięć lat wzrósł z 78% do 79%. Być może o wiele silniejszy aktualnie europejski rynek pracy jest powiązany z tym optymizmem - w 2016 r. wskaźnik zatrudnienia wyniósł 71,1%, co jest najwyższym poziomem odnotowanym kiedykolwiek w UE.

Ale jaki wpływ na twoich pracowników ma silny rynek pracy? Jakie ryzyko wnosi tenże rynek pracy w związku z wyzwaniem utrzymania utalentowanych pracowników i jak możesz ten problem pokonać? Przyjrzyjmy się...

Lojalność się zmienia

Gdy zapytano pracowników europejskich, jak długo ich zdaniem pozostaną w swojej obecnej organizacji, 13% powiedziało, że zamierzają odejść w ciągu najbliższego roku. Co więcej, tylko jedna czwarta (26%) chciałaby pozostać w swoim miejscu pracy przez resztę swojego życia zawodowego. Od dawna wiadomo, że pojęcie „pracy na całe życie” należy już do przeszłości, jeśli jednak pracownicy mają przed sobą dostatecznie dużo możliwości, prawdopodobnie rozważą zmianę miejsca pracy o wiele wcześniej. Nie trzeba dodawać, że rotacja pracowników oznacza większe koszty dla organizacji - a jeśli można przekonać pracowników do pozostania w ich miejscu pracy, są to koszty, których można uniknąć.

Idąc własną drogą

Obecnie wyzwanie utrzymania pracowników pochodzi nie tylko od konkurentów na rynku, ponieważ ponad jeden na pięciu pracowników (15%) twierdzi, że aktywnie rozważa samozatrudnienie i / lub pracę na własny rachunek. Podobnie, możesz stracić swoich najbardziej utalentowanych pracowników na korzyść innych krajów, gdyż 6% europejskich pracowników aktywnie rozważa wyjazd za granicę do pracy w ciągu najbliższych dwóch lat, a kolejne 27% mówi, że rozważyliby taki wyjazd w przyszłości. Dzięki silniejszemu rynkowi pracy, pracownicy mogą być bardziej skłonni do podjęcia poszukiwań nowego sposobu pracy i nowych lokalizacji.

Poziom stresu rośnie

Pomimo ogólnie nieco bardziej pozytywnego spojrzenia na miejsce pracy, prawie jedna piąta badanych (18%) twierdzi, że codziennie zmagają się ze stresem, a trzech na dziesięciu (30%) pracuje w takim stresie, że rozważają oni znalezienie nowej pracy. 14% pracowników w całej Europie uważa, że ich firma w ogóle nie interesuje się ich samopoczuciem psychicznym; być może nie jest więc zaskoczeniem, że wysoki poziom stresu powoduje wysoki poziom strat pracowniczych. Szeroki wybór alternatywnych opcji zatrudnienia w połączeniu z brakiem wiary w to, że pracodawca zareaguje na poziom stresu, sprawia, że decyzja pracownika o odejściu z miejsca pracy jest znacznie łatwiejsza.

Oczywiście prężny rynek pracy podnosi również potencjał zatrudnienia dla twojej organizacji, ale lekceważenie ryzyka, jakie on ze sobą niesie byłoby nierozsądne. Przede wszystkim tworzy on ekosystem, który zachęca pracowników do szukania możliwości gdzie indziej. Chociaż problemy te nie mogą być całkowicie zniwelowane, ich poziom można zmniejszyć. Dotrzymywanie obietnic dotyczących rozwoju kariery pracowników, zakresu zarządzania ich własną karierą, szans na rynkach międzynarodowych i wsparcia samopoczucia psychicznego to tylko niektóre z rzeczy, które można zrobić, aby zareagować na zmiany obecnego rynku pracy.

Aby dowiedzieć się więcej na poruszone tematy i na temat innych wyzwań, przed którymi stoją pracownicy, spójrz na „Okiem europejskich pracowników 2018” (ang. The Workforce View in Europe 2018).

 ADP Polska

Tagi:Workforce View in Europe 2018