pracująca Polka

Matka Polka… wraca do szkoły

26/09/2018

Niemal 1/3 kobiet w Polsce codziennie mierzy się ze stresem w miejscu pracy – wynika z raportu „Workforce View in Europe 2018” firmy ADP. Dodatkowo, odczuwany stres potęgowany jest przez presję związaną z koniecznością pogodzenia obowiązków zawodowych z opieką nad rodziną. To z kolei rzutuje bezpośrednio na decyzje odnośnie wyboru przyszłych pracodawców. 17 proc. badanych Polek wskazało, iż przy wyborze miejsca pracy kieruje się kryterium zachowania równowagi między życiem zawodowym i rodzinnym.

– Dzisiejszy rynek pracownika sprawia, że pracodawcy powinni bliżej przyjrzeć się potrzebom członków swoich zespołów. W przypadku kobiet, które posiadają dzieci w wieku szkolnym, dobrym rozwiązaniem może być możliwość pracy zdalnej lub elastyczne godziny pracy. Otwartość pracodawcy na tego rodzaju rozwiązania może zdecydowanie zwiększyć zaangażowanie kobiet, a także zmniejszyć poziom odczuwanego przez nie stresumówi Anna Barbachowska, HR Business Partner, ADP Polska.

Zdaniem dr Sławomira Murawca z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego do największych źródeł stresu Polek należy poczucie konieczności perfekcyjnej koordynacji życia zawodowego z planem zajęć dzieci.
– Poczucie odpowiedzialności i wymaganie od samej siebie optymalnego poradzenia sobie jednocześnie ze wszystkimi piętrzącymi się sprawami, może prowadzić do poczucia wewnętrznego konfliktu, a w konsekwencji, do reakcji emocjonalnych, takich jak przygnębienie, uczucie bezradności, złości oraz do obwiniania siebie lub innych. Narażone na te trudne przeżycia są zwłaszcza te kobiety, które cechują się wysokim poczuciem sumienności, odpowiedzialności, niekiedy perfekcjonizmem wyjaśnia dr Murawiec.

Być może właśnie ze względu na konieczność poświęcenia czasu rodzinie, co dziesiąta respondentka, narzeka na brak elastyczności godzin i miejsca wykonywania pracy.

– Warto zastanowić się nad sytuacją, rozważyć pomoc innych domowników czy partnera. W razie narastających uczuć niemocy czy sygnałów depresji – skorzystać z porady psychologa lub psychiatry, by uniknąć możliwych konsekwencji dla zdrowia psychicznego i fizycznegoradzi dr Murawiec.

Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce to wciąż na kobietach spoczywa największy ciężar opieki nad domem i rodziną. Według analiz Komisji Europejskiej z listopada 2017 roku, Polki odpowiedzialne są za prace domowe czy opiekę nad dziećmi w dużo większym stopniu niż mężczyźni (mężczyźni: 9 nieodpłatnych godzin tygodniowo; kobiety: 22 nieodpłatne godziny tygodniowo).

ADP Polska

Tagi:pracująca Polkaraport ADPstres w pracyzarządzanie zasobami ludzkimizasoby ludzkie