raport o zatrudnieniu w Nowoczesnej Gospodarce Q1 2018

Rekordowe otwarcie roku w Nowoczesnej Gospodarce

12/06/2018

Nowoczesna Gospodarka otworzyła rok 2018 z kolejnym rekordem – wynika z najnowszego raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q1 2018”. Wzrost zatrudnienia o 6,28% w stosunku do analogicznego okresu w 2017 roku to najlepszy wynik od pięciu lat.

Zaskakują natomiast dane na temat ogółu rynku – dane o zatrudnieniu w I kw. 2018 r. podane przez Główny Urząd Statystyczny wyniosły 3,7% i były niższe niż w całym 2017 roku.

– Początek nowego roku charakteryzuje się kontynuacją trendu zwyżkowego firm Nowoczesnej Gospodarki z końca 2017 roku. Widać również dysproporcje pomiędzy rekordowym wzrostem zatrudnienia w firmach Nowoczesnej Gospodarki i ogółem rynku. Firmy należące do awangardy rynku skuteczniej korzystają z dobrej koniunktury gospodarczej, są lepiej przygotowane pod względem operacyjnym ale i kadrowym. Jednak te dane wskazują również na dużą rotację pracowników i bardzo intensywne procesy rekrutacyjne prowadzone przez nowoczesne firmy. Rynek pracownika, z którym mamy do czynienia już od dłuższego czasu, wywiera coraz większą presję na firmach i zupełnie zmienia zasady. Przy bardzo niskiej stopie bezrobocia pracę coraz częściej podejmują obywatele Ukrainy i Białorusini – komentuje Paweł Lazar, General Manager ADP Polska.

Dynamiczny przyrost zatrudnienia w sektorze MŚP

Największy wzrost w I kw. 2018 r. odnotowano w małych firmach (zatrudniających poniżej 500 pracowników) i wyniósł on +6,94 proc. Prym w całej Nowoczesnej Gospodarce wiodą małe firmy produkcyjne, które w I kw. br. osiągnęły rekordowy rezultat +8,89 proc. Jednak sektor produkcyjny ogółem wykazał w analizowanym okresie niższe wyniki od sektora usługowego.

Usługi wyprzedziły produkcję

Od początku 2018 roku dominującą pozycję w dynamice zatrudnienia wśród firm Nowoczesnej Gospodarki zajęła branża usługowa. Ogólny wzrost w sektorze usług wyniósł +6,54 proc. Jeszcze lepszy efekt odnotowały duże firmy tj. +6,65 proc. Cieszy fakt, że mniejsze firmy zarejestrowały niewiele niższy wynik (+6,22 proc.). Rezultaty sektora usług przewyższają średnią wzrostu zatrudnienia w całej Nowoczesnej Gospodarce (6,28 proc.). Mimo, iż przedsiębiorstwa usługowe prześcignęły sektor produkcyjny pod względem zwiększenia zatrudnienia, to w I kw. br. również firmy produkcyjne odnotowały znaczące odbicie w stosunku do końcówki 2017 roku.

– W pierwszym kwartale 2018 roku to sektor usług aktualnie rozwija się najszybciej, inwestuje w rozwój kadr poszukując w ten sposób szans na wzmacnianie swojej pozycji biznesowej – powiedział Paweł Lazar, General Manager, ADP Polska.

 ADP Polska

Tagi:raport o zatrudnieniu w Nowoczesnej Gospodarce Q1 2018