ADP

Czterodniowy tydzień pracy? Pracownicy mówią tak!

11/06/2019

Czterodniowy tydzień pracy jest coraz bardziej popularny nie tylko w Europie, ale także w Polsce. Aż 37 procent ankietowanych Polaków deklaruje, że chciałoby pracować cztery dni w tygodniu.

Czy czeka nas rewolucja?

Temat czterodniowego tygodnia pracy jest w ostatnich latach poruszany coraz częściej. Takie rozwiązanie mogłoby zrewolucjonizować produktywność, poprawić równowagę pomiędzy życiem osobistym a zawodowym pracowników i obniżyć poziom stresu. Raport ADP „Workforce View in Europe 2019” przeprowadzony wśród ponad 10 tys. europejskich pracowników pokazuje, że aż 56 procent ankietowanych wolałoby pracować przez mniej dni w tygodniu. Z największym entuzjazmem do tej koncepcji podchodzą Hiszpanie, Brytyjczycy, Holendrzy i Francuzi.

Młodzi najbardziej przekonani

Raport ADP pokazuje, że najwięcej zwolenników czterodniowego tygodnia pracy jest wśród osób, które są na półmetku swojej kariery – 41 procent osób w Polsce w wieku od 35 do 44 lat twierdzi, że wolałaby pracować w ten sposób. Może być to spowodowane wyzwaniami związanymi z łączeniem życia zawodowego z życiem rodzinnym oraz z innymi obowiązkami. Są oni jednocześnie grupą, która najchętniej zdecydowałaby się na obniżkę płac w zamian za mniejszą liczbę godzin pracy (11 procent).

Work-life balance

Równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym to jedna z ważniejszych kwestii dla zatrudnionych w Europie. Czterodniowy tydzień pracy mógłby być odpowiednim rozwiązaniem. – Badania wykazały, że w wielu przypadkach pracownicy, pracując w ten sposób, mogą uzyskać takie same osiągnięcia, jednocześnie ciesząc się lepszą równowagą między życiem prywatnym a zawodowym. Jest to więc koncepcja, na której korzystają wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy – mówi o wynikach badań Anna Barbachowska, Country HR Business Partner ADP Polska.

O badaniu

„The Workforce View in Europe 2019” przedstawia opinie pracowników na temat aktualnego środowiska pracy oraz ich oczekiwania związane z przyszłością. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters na zlecenie ADP w październiku 2018 r. Wśród z 10 585 dorosłych pracujących osób z ośmiu krajów Europy: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Raport „The Workforce View in Europe 2019” jest dostępny pod adresem: LINK.

ADP Polska

Tagi:ADPPracaRaport ADPWorkforce View in Europe 2019