ADP

Polacy nie sprawdzają swoich wypłat

27/10/2019

Aż 27% Polaków nie zorientowałoby się, gdyby pensja, którą otrzymali, nie zgadzała się z kwotą zapisaną umową. Z badań ADP „Workforce View in Europe 2019” wynika także, że co szósty pracownik w ogóle nie kontroluje kwoty, która co miesiąc pojawia się na jego koncie.

Brak kontroli nad wydatkami może okazać się wręcz niebezpieczny. Ten temat pojawia się często przy okazji domowego zadłużenia. W rejestrze dłużników figuruje obecnie aż 150 tysięcy młodych ludzi, między 18 a 24 rokiem życia – tak wynika z danych Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Wysokość pensji, która wpływa na konto sprawdza jedynie 73% Polaków. Warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu swoich wpływów, zwłaszcza w niektórych okolicznościach.

- Coraz większa część płatności na świecie oparta jest na przelewach bankowych. Nawyk sprawdzania przelewów powinien być jednak dla nas rutyną. Pomimo postępującej cyfryzacji należy pamiętać, by kontrolować wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Zwłaszcza w przypadkach korzystania ze zwolnienia lekarskiego – tłumaczy Anna Barbachowska, Country HR Business ADP Polska. – Z mojego doświadczenia wynika, że wciąż wielu pracowników nie wie na przykład, jak prawidłowo rozliczony został okres zwolnienia lekarskiego, czy w jaki sposób odliczane będą składki PPK. – dodaje.

Dominującą formą płatności w Europie są oczywiście przelewy bankowe. Coraz częściej jednak spotyka się bardziej nowoczesne rozwiązania, takie jak karty przedpłacone, cyfrowe platformy typu PayPal, płatności mobilne, czy kryptowaluty. Według raportu ADP „Future of Pay” takie metody szczególnie popularne są w Azji, gdzie aż 88% pracowników zaakceptowałoby nowe formy transakcji. Na drugim miejscu jest Ameryka Południowa, w której za nowoczesnością opowiedziało się 66% zatrudnionych, a na trzecim Ameryka Północna i prawie połowa, bo 49% mieszkańców. Pracownicy w Europie jeszcze tacy liberalni nie są, ponieważ raptem 44% osób przyznało, że zaakceptowałoby nowe formy płatności.

Choć banki rozwijają swoją ofertę, płatności niestandardowe zaczynają zyskiwać przewagę technologiczną. Są one szybsze i łatwiejsze do wykonania, co daje poczucie większej kontroli nad pieniędzmi oraz możliwość natychmiastowej reakcji na nieprzewidziane wydatki. Pracodawca oferujący elastyczne i nowoczesne formy płatności może dla pracownika wydawać się bardziej atrakcyjny, co w wielu branżach może stanowić dodatkowy atut w procesie rekrutacji – stwierdza Anna Barbachowska, Country HR Business Partner ADP Polska.

Po alternatywne metody płatności sięgają najczęściej oczywiście młodzi ludzie, zwani „milenialsami”. Prognozy pokazują nawet, że w przyszłości mogą oni wręcz oczekiwać od pracodawców płatności niestandardowych. Mają o wiele większe zaufanie do nowych form płatności, niż osoby powyżej 50 roku życia i czują się bezpiecznie jeśli mogą śledzić swoje środki na bieżąco bez przesyłania pieniędzy między kontami.

ADP Polska

Tagi:ADPAnna BarbachowskaWorkforce View 2019Wypłata