ADP

Czy w pracy zastąpią nas maszyny?

24/09/2019

Czy w przyszłości człowiek nie będzie musiał pracować, a świat pełen maszyn stanie się faktem? Polacy zdecydowanie w to nie wierzą! Aż 74 proc. polskich pracowników uważa, że ich miejsca pracy nigdy nie zostaną zautomatyzowane ani zastąpione przez roboty – wynika z raportu ADP „Workforce View in Europe 2019”.

Nie taki diabeł straszny, jak go malują

Osobami, które najmniej obawiają się robotyzacji i automatyzacji, są pracownicy z największym doświadczeniem. Aż 86 proc. respondentów w wieku 55+ sądzi, że ich stanowisko nigdy nie zostanie z zlikwidowane z powodu maszyn. Rzadziej tę opinię podzielają pracownicy w wieku 35-44 lata (68 proc.).

Młodzi ludzie otoczeni w swoim codziennym życiu przez nowe technologie są już do nich przyzwyczajeni. Są też bardziej świadomi, że współpraca człowieka z maszyną jest nieodzowna, a nadchodzące zmiany należy rozsądnie wykorzystać. Trzeba jednak podkreślić, że transformacja rynku pracy jest stopniowa, a pełna automatyzacja czy robotyzacja to jeszcze daleka perspektywa. W najbliższym czasie maszyna na pewno nie zastąpi całkowicie człowieka w pracy. Przyczyni się natomiast do zwiększenia jego efektywności. Mądre i odpowiedzialne wykorzystanie nowych technologii jest więc jednym z wyzwań, które stoi teraz przed pracodawcami. W przyszłości ludzie, roboty i maszyny będą się uzupełniać i współpracować – dodaje Anna Barbachowska, Country HR Business Partner ADP Polska.

Współpraca człowieka z nowymi technologiami… jest pewna?

Pracownicy zostali zapytani również o to, jakie nowe technologie mogą mieć istotny wpływ na ich pracę w przyszłości. Ponad połowa badanych z Polski wskazała, że to automatyzacja będzie miała największe znaczenie na rynku pracy. Respondenci uważają również, że szczególne ważne będą wearables, czyli technologie ubieralne. Taką odpowiedź wskazało 41 proc. pracowników. Przykładami tego typu urządzeń są np. specjalne okulary, za pomocą których będzie można nakładać na obraz rzeczywisty diagramy czy prezentacje.

To rynek wymusza automatyzację – mówi Anna Barbachowska. – Firmy muszą podążać z duchem czasu, aby sprostać coraz to większym wymaganiom klientów, pracowników czy partnerów. Ograniczanie kosztów, skracanie procedur, zwiększanie efektywności procesów i bezpieczeństwa – wszystkie te kluczowe cele dla wielu korporacji można osiągnąć, inwestując w rozwój nowych technologii. Dlatego już nie tylko największe przedsiębiorstwa, ale i lokalne firmy zwiększają budżety na rozwój i innowacje – dodaje.

Jakie branże boją się automatyzacji i robotyzacji?

Najbardziej przekonani o tym, że ich miejsca pracy będą zautomatyzowane lub zastąpione przez roboty, są pracownicy sektora finansowego (41 proc.). Na przeciwnym biegunie znajdują się natomiast pracownicy ochrony zdrowia (82 proc.) i oświaty (85 proc.). Niezależnie od branży, pracodawcy chcąc nadążyć za zmieniającym się światem, muszą korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań. Takim przykładem może być wykorzystanie w kulturze i sztuce wirtualnej rzeczywistości – VR jest już obecny np. w muzeach czy w grach edukacyjnych. Aż 33 proc. polskich pracowników tej branży uważa, że VR przyczyni się do znaczącej zmiany w ich pracy.

O badaniu

„The Workforce View in Europa in 2019” przedstawia opinie pracowników na temat aktualnego środowiska pracy oraz ich oczekiwania związane z przyszłością. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters na zlecenie ADP w październiku 2018 r. Wśród z 10 585 dorosłych pracujących osób z ośmiu krajów Europy: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Aby przeczytać pełny raport ADP „Workforce View in Europe 2019”, kliknij tutaj.

ADP Polska

Tagi:ADPRaport ADPWorkforce View in Europe 2019