ADP

Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy

14/03/2019

Jak wynika z najnowszego raportu ADP „Workforce View in Europe 2019”, 75 procent Polek zmieniłoby pracę, gdyby dowiedziały się, że mężczyźni na równoległych stanowiskach zarabiają więcej. Problem nierównych płac zauważa już ponad 70 procent pracowników w Polsce.

Domyślasz się, że w Twojej firmie też istnieje luka płacowa?

Wiedza o istnieniu luki płacowej wśród polskich pracowników jest dość powszechna. Jednoznacznie wskazuje na to raport ADP – jedynie 29,3 procent pracowników w Polsce nie podejrzewa istnienia nierówności w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn (to najmniej wśród wszystkich nacji europejskich, które wzięły udział w badaniu).

Jak czytamy w raporcie, tolerancja pracowników wobec nierówności płac kobiet i mężczyzn w Polsce wciąż słabnie. Niemal dwie trzecie polskich pracowników (62,2 procent) przyznało, że rozważyłoby zmianę pracy, gdyby dowiedzieli się, że taka sytuacja ma miejsce w ich firmie. Najczęściej solidarność w tej płaszczyźnie wykazują kobiety – aż 75,2 procent. z nich zmieniłoby pracę ze względu na lukę płacową.

Warto zauważyć, że w Europie zwiększyło się poparcie dla wprowadzenia obowiązku ujawniania nierówności wynagrodzeń mężczyzn i kobiet. Rok temu wynosiło ono 22 procent, natomiast w 2019 wzrosło do 27 procent.

Luka płacowa w Polsce – jak sobie z nią radzić

Luka płacowa w Polsce może zniknąć, jeśli utrzyma lub pogłębi się trend niezgody na zaistniałą sytuację, którego istnienia dowodzą wyniki raportu ADP. Po pierwsze – grupą najbardziej niezadowoloną z niesprawiedliwego wynagradzania płci są Millenialsi. Niemal co trzeci (31 procent) europejski pracownik w wieku od 16 do 34 lat popiera raportowanie nierówności wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Po drugie – aż 75 procent pracowników rozważyłoby zmianę pracy, gdyby dowiedziało się, że ich pracodawca nie płaci po równo mężczyznom i kobietom piastującym równorzędne stanowiska. Zatem poprawa może zajść za sprawą zmiany pokoleniowej i naturalnego ruchu pracowników w stronę transparentnych przedsiębiorstw.

– Firmy powinny projektować miejsca pracy w taki sposób, by wychodzić naprzeciw potrzebom pracowników. Jak się okazuje, równe traktowanie kobiet i mężczyzn jest dziś coraz ważniejsze i może wpływać na decyzję o wyborze pracodawcy oraz poziom zaangażowania – radzi Anna Barbachowska, Country HR Business Partner ADP Polska.

O badaniu

„The Workforce View in Europa in 2019” przedstawia opinie pracowników na temat aktualnego środowiska pracy oraz ich oczekiwania związane z przyszłością. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters na zlecenie ADP w październiku 2018 r. Wśród z 10 585 dorosłych pracujących osób z ośmiu krajów Europy: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Aby przeczytać pełny raport ADP „Workforce View in Europe 2019”, kliknij TUTAJ.

ADP Polska

Tagi:ADPraport ADPWorkforce View in Europe 2019