dane osobowe

Raport ADP Workforce View 2019: Polacy coraz bardziej ufają pracodawcom pod kątem bezpieczeństwa danych osobowych

8/05/2019

25 maja 2018 roku weszły w życie przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (RODO). Nałożyły one na pracodawców nowe obowiązków, które miały sprawić, aby przechowywanie i przetwarzanie danych w firmach było jak najlepiej zabezpieczone. Wyniki badania ADP „Workforce View in Europe 2019” wskazują, że przyniosły one oczekiwane rezultaty. Blisko 60 proc. Polaków ufa swoim pracodawcom w kwestii przetwarzania danych osobowych. To o 10 pproc. więcej niż rok temu.

Polska jest jednym z czołowych krajów pod względem zaufania do bezpiecznego przetwarzania danych osobowych w miejscu pracy. Pod tym względem wyprzedzamy Wielką Brytanię, Hiszpanię, czy Francję. Z naszych badań wynika też, że do tego tematu przykładamy dużo więcej uwagi – odsetek osób, które nigdy nie myślały o temacie ochrony danych osobowych w ciągu roku zmalał o 5 pproc. do poziomu 18 proc., co jest najniższym wynikiem w historii – mówi Tomasz Czerkies, radca prawny w ADP Polska.

Milenialsi czują się bezpiecznie

Co ciekawe największe zaufanie do swoich pracodawców pod względem bezpieczeństwa danych osobowych mają milenialsi. Aż 76 proc. pracowników w wieku 16-24 pozytywnie ocenia swoją organizację pod tym kątem. Oznacza to wzrost o 13 pproc. w porównaniu do poprzedniego roku. Jak podkreśla Tomasz Czerkies, są to pracownicy, którzy najchętniej otwierają się na zmiany i nie boją się ich.

Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, gdzie wiedzę czerpie się z wielu źródeł – mediów, kanałów społecznościowych, forów dyskusyjnych. Dzięki byciu ciągle online młodzi, wykształceni ludzie mają coraz większą świadomość swoich praw, także tych związanych z ochroną danych osobowych. Z naszych badań wynika, że tylko 1 na 100 milenialsów uważa, że pracodawca przetwarza dane osobowe bez jego zgody, a zaledwie 1 na 20 czuje, że nie ma kontroli nad swoimi danymi – mówi ekspert.

Które branże ufają swoim pracodawcom?

Największe zaufanie do swoich pracodawców mają pracownicy sektora IT (71 proc. – wzrost o 10 pproc.) oraz sektora opieki zdrowia (wzrost o ponad 20 pproc). Jednak największy wzrost zaufania wykazała grupa pracujących sprzedaży, mediach i marketingu – 69 proc. zatrudnionych w tym sektorze ufa firmie pod względem przetwarzania danych osobowych, co stanowi aż o 27 pproc. więcej w stosunku do roku 2018. Co ciekawe, mimo restrykcyjnych przepisów, w dwóch branżach tj. w transporcie i podróżach oraz w architekturze, inżynierii i budownictwie, spadł odsetek pracowników wierzących, że ich dane w pracy są bezpieczne.

ADP Polska

Tagi:dane osobowefirmaGDPRpracodawcapracownikRaport ADPRODOWorkforce View