ADP

Polacy coraz bardziej pewni siebie

17/12/2020

Jak wynika z badania ADP “Workforce view 2020” z roku na rok coraz więcej osób jest przekonanych o swoich wysokich kwalifikacjach. W tegorocznej edycji badania aż 86 proc. polskich pracowników przyznało, że posiada umiejętności, które ułatwią im uzyskanie awansu. W poprzedniej edycji badania odsetek ten wynosił 80 proc.

Co ciekawe to mężczyźni są bardziej pewni swoich kwalifikacji niż kobiety. Wśród nich odsetek wynosi aż 89 proc., natomiast wśród kobiet – 84 proc. Najbardziej pewni siebie są młodzi pracownicy – aż 90 proc. osób z grupy wiekowej 18-24 deklaruje, że ich umiejętności zapewnią im sukces zawodowy. Najmniej przekonani o swoich kompetencjach są pracownicy w wieku 55+, odsetek w tej grupie wynosi jedynie 68 proc.

– Wyniki badania bardzo wyraźnie pokazały różnice pokoleniowe. Dla młodych pracowników, z pokolenia Z czy millenialsów, bardzo istotny jest nieustanny rozwój i podnoszenie swoich kompetencji. To osoby, które są pewne siebie, a ze względu na dużą konkurencję na rynku pracy inwestują w rozwój umiejętności. Natomiast pracownicy w wieku 55+ przywykli do innego trybu pracy i ścieżki kariery, gdzie istotnym czynnikiem była wysługa lat. Choć trend zaczyna się zmieniać, to znaczna część tego pokolenia nadal głównie upatruje swoich przewag w konkurencji z młodszymi kolegami w swoim kilkudziesięcioletnim doświadczeniu zawodowym – komentuje Anna Barbachowska, HR business partner w firmie ADP Polska.

Pewny siebie jak… Hiszpan!

Mimo, że zmiany są zauważalne i pewność co do swoich umiejętności wśród Polaków stale rośnie to wciąż wiele dzieli nas od reszty świata. W rankingu państw biorących udział w badaniu, Polska znajduję się blisko końca, za nami jest tylko Singapur. Zdecydowany prym w Europie wiodą w tej kategorii Hiszpanie, którzy cechują się 96 proc. pewnością siebie. W ujęciu globalnym najbardziej przekonani o swoich kwalifikacjach są Hindusi (97 proc.).

– Choć daleko nam do światowych liderów to warto zauważyć, że wiara polskich pracowników we własne umiejętności systematycznie rośnie. Powodem jest między innymi łatwiejszy dostęp do technologii. Dzisiaj bez trudu możemy uczestniczyć np. w międzynarodowych konferencjach czy podnosić swoje kwalifikacje poprzez udział w webinarach i kursach online na platformach szkoleniowych. Również firmy coraz częściej gwarantują pracownikom bezpłatne szkolenia. To korzyść dla obu stron – pracownicy poszerzają swoją wiedzę i zyskują nowe kompetencje, co dla pracodawców może stanowić przewagę konkurencyjną ich przedsiębiorstwa – mówi Anna Barbachowska.

To branża IT wyróżnia się najwyższym odsetkiem pewnych siebie pracowników, zarówno w Polsce jak i globalnie. Wśród polskich pracowników, aż 91 proc. uważa, że ma odpowiednie kompetencje, które pozwolą odnieść sukces zawodowy. Na świecie odsetek ten wynosi 97 proc. Natomiast najmniej pewni swoich umiejętności są pracownicy sektora produkcyjnego (83 proc.), a w skali globalnej – branży HoReCa (91 proc.).

ADP Polska

Tagi:ADPWFV 2020pewność siebieawans