HR Services

ABC zatrudniania: przewodnik dla małych firm

25/06/2020

Twój opis stanowiska spowodował pojawienie się imponującej sterty życiorysów. Jak wyłuskasz na ich podstawie najlepszego kandydata na rozmowę kwalifikacyjną? To brzmi zniechęcająco, ale z odpowiednim przygotowaniem wszystko pójdzie gładko i ułatwi procesy rekrutacyjne w przyszłości. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować się do znalezienia odpowiednich kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną.

Po pierwsze, przygotuj się

Na etapie wstępnej weryfikacji postaraj się dokładnie poznać stanowisko, którego dotyczy ogłoszenie. Sprawdź opis stanowiska i, jeśli to możliwe, porozmawiaj z osobą, która aktualnie zajmuje to stanowisko, aby uwzględnić wszystkie niuanse związane z wykonywanymi obowiązkami. Dowiedz się, dlaczego wynagrodzenie zostało ustalone na określonym poziomie. To pomoże Ci zmniejszyć pulę potencjalnych kandydatów.

Następnie wybierz najlepszą lokalizację, aby znaleźć kandydatów. Możesz to zrobić za pośrednictwem osoby prowadzącej rekrutację wewnętrznie, agencji rekrutacyjnej, tablic ogłoszeń, witryn internetowych, takich jak LinkedIn, wydarzeń networkingowych, targów pracy, poleceń pracowników i ogłoszeń branżowych. Podczas pisania ogłoszenia o pracę przewodnikiem powinien być opis stanowiska. Wymień najważniejsze obowiązki, opisz kulturę swojej firmy i poinformuj potencjalnych kandydatów, co muszą zrobić, aby aplikować na stanowisko, np. czy muszą przygotować list motywacyjny lub portfolio.

A teraz zabierz się do pracy

Gdy pojawią się CV, należy rozważyć zastosowanie technik polegających na ukryciu pewnych informacji podczas rekrutacji, aby nie uwzględniać takich danych jak rasa, narodowość, płeć i wiek — decyzje będą podejmowane na bardziej przejrzystych podstawach i unikniesz nieświadomych uprzedzeń. W ten sposób nie przeoczysz potencjalnego idealnego kandydata.

Ponownie przeczytaj opis stanowiska, aby sprawdzić CV pod kątem wiedzy, umiejętności i zdolności, które odpowiadają Twoim wymaganiom. Wskazówka: nie patrz tylko na tytuły stanowisk, które mogą być mylące, ale czytaj opisy. Przykładowo wiceprezes w jednej firmie może nie mieć żadnych podwładnych, a dyrektor w innej firmie może być odpowiedzialny za kilkunastu pracowników. Najważniejsze informacje są zawarte w opisie.

 

Szczegóły, których należy szukać w CV
 

  • Solidna istotna historia zatrudnienia, która pokazuje zaangażowanie — należy jednak pamiętać, że sytuacja ekonomiczna lub osobista może spowodować powstanie luk w CV z powodu zwolnień, trudności ze znalezieniem pracy lub choroby
  • Uniwersalne umiejętności mogą wynagrodzić brak doświadczenia w najważniejszych obszarach — przykładowo umiejętności wymagane na stanowisku kasjera w sklepie mogą przydać się na stanowisku kasjera w banku
  • Osiągnięcia — nie muszą być ograniczone do obszarów dotyczących zatrudnienia; osobiste osiągnięcia mogą potwierdzać zaangażowanie i dumę z właściwego postępowania
  • Informacje, które wskazują, że kandydaci pasują do kultury firmy — jeśli w Twojej kulturze jest duży nacisk na okazywanie wdzięczności, być może większy potencjał kandydaci mają z doświadczeniem w pracy wolontariackiej

Na koniec ogranicz się tylko do kilku kandydatów


Masz już odfiltrowaną listę potencjalnych uczestników rozmów kwalifikacyjnych. Należy ograniczyć tę listę kandydatów, aby nie marnować czasu. Trzy osoby na rozmowę o pracę to dobra liczba — ale co jeśli masz do czynienia z sześcioma zasadniczo podobnymi CV? Podejmij decyzję na podstawie obiektywnych zasad, możesz np. wybrać trzech kandydatów, którzy zgłosili się najszybciej. Masz teraz trzech ostatnich kandydatów — dowiedz się, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną we właściwy sposób z dokumentu ABC zatrudniania ADP: przewodnik dla małych firm.

Te przygotowania pozwolą przyciągnąć lepszych kandydatów do firmy, a także oszczędzić czas na ich poszukiwaniu. Pozwoli to Tobie i Twojemu kandydatowi skupić się na pracy i na innych wyzwaniach.

Zaadaptowano z artykułu napisanego przez Diane Faulkner ACC SPHR, który pierwotnie pojawił się na adp.com. Aktualizacja: luty 2020 r.

Przewodnik do pobrania -->

Tagi:HR Services