ADP

Czy to najwyższa pora na zmiany w systemie czasu pracy i wynagrodzeń?

4/11/2020

System czasu pracy i wynagrodzeń, który obecnie funkcjonuje, nie odpowiada coraz większej części Polaków. Wypłatę co dwa tygodnie wolałoby dostawać aż 21 proc. pracowników, a jedynie 38 proc. zachowałoby ośmiogodzinny dzień pracy. Tak wynika z badania ADP “Workforce view in Europe 2020”. Potrzebę zmian zgłaszają w dużej mierze przedstawiciele pokolenia Z oraz millenialsi.  

Mimo, że obecny system wynagrodzeń, który zakłada wypłacanie pensji raz w miesiącu dominuje na rynku pracy (przyznaje się do niego aż 85 proc. badanych), to wcale nie popiera go zdecydowana większość pracowników. Zadowolenie z tego rozwiązania oraz chęć zachowania obecnego systemu zadeklarowało 52 proc. badanych. 21 proc. z nich chciałoby otrzymywać wynagrodzenie co dwa tygodnie. W tej grupie znalazło się wielu młodych pracowników w wieku 18-24 lata (21 proc.) i 25-34 lata (23 proc.) oraz duża grupa osób w wieku 55+ (24 proc.). Co tydzień pensję chciałoby otrzymywać 15 proc. grupy badawczej, w której znajdują się głównie osoby w wieku 45-50 lat – aż 19 proc. 

– Widać wyraźną zmianę w podejściu pracowników do pracy – przede wszystkim oczekują od pracodawców większej elastyczności. Jedną z konsekwencji tego trendu jest chęć zmiany w systemie wypłat. Istotna część pracowników, zamiast dostawać wynagrodzenie co miesiąc, woli otrzymywać je co dwa tygodnie lub nawet co tydzień. Dzięki temu mogą swobodnie zarządzać swoimi wydatkami i być bardziej elastyczni, co zwłaszcza w czasach pandemii może dawać im poczucie większego bezpieczeństwa. Choć w Polsce prawnie jest taka możliwość, to system ten może okazać się wyzwaniem dla pracodawców, ponieważ zwiększy to liczbę formalności związanych na przykład z rozliczaniem składek czy czas poświęcony na poprawne wyliczenia wynagrodzeń – mówi Anna Barbachowska, HR Business Partner z firmy ADP Polska. 

Czterodniowy tydzień pracy to większa efektywność i zadowolenie pracowników 

Pracownicy sygnalizują także potrzebę zmian w zakresie czasu pracy. Obecnie na rynku przeważa system, w którym pracujemy osiem godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. Chęć jego kontynuowania deklaruje jedynie 38 proc. badanych. Rozwiązanie bardziej odpowiada kobietom (40 proc.) niż mężczyznom (37 proc.). Głos za utrzymaniem tego systemu wyraża przeważająca część osób starszych, pracownicy w wieku 55+ to odsetek 54 proc., a młodzi (18-24) stanowią 35 proc. badanych. 

Innym rozwiązaniem, które poparło aż 32 proc. zatrudnionych jest wydłużony tydzień pracy, ale z wyższą pensją. Z tego systemu zadowoleni byliby głównie młodzi pracownicy w wieku 18-24 lata (37 proc.). Z kolei  krótszy tydzień pracy, ale z większą liczbą dziennych godzin za takie samo wynagrodzenie uzyskało 23. proc. poparcia.  

– Pojawia się coraz więcej badań świadczących o tym, że pracownicy, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, chcą zmian w systemie pracy. Od pewnego czasu mówi się o czterodniowym tygodniu pracy, a testy, takie jak na przykład eksperyment japońskiego Microsoftu, pokazują, że taka zmiana może być korzystna nie tylko dla pracownika, ale i dla pracodawcy. Widoczny jest wzrost efektywności i większe zadowolenie z pracy. Ostatnio do krajów, które rekomendują takie rozwiązanie dołączyła także Nowa Zelandia. Choć Polacy nie są jeszcze wielkimi entuzjastami tego pomysłu, to rośnie świadomość dotycząca korzyści takiego trybu pracy i stale przybywa osób przekonujących się do tego rozwiązania – komentuje Anna Barbachowska. 

ADP Polska

Tagi:ADPraport ADPrynek pracyWorkforce View in Europe 2020