HR Services

Najlepsze wskazówki dotyczące technik rozmów kwalifikacyjnych, które pomogą Ci zatrudnić odpowiednią osobę za pierwszym razem

25/06/2020

Zatrudnienie niewłaściwej osoby naraża na koszty. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez organizację Society for Human Resources Management (SHRM) zatrudnienie niewłaściwego pracownika kosztuje firmę pięciokrotnie więcej niż wynosi jego pensja. Nie chodzi tylko o pieniądze. Złe decyzje związane z zatrudnieniem mogą również wpływać na kulturę firmy, powodować utratę szansy i przysparzać problemów kadrze zarządzającej. Innymi słowy, przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej w odpowiedni sposób popłaca.

Oddaj głos kandydatowi

Organizacja Robert Half®, zajmująca się rekrutacją twierdzi, że jeśli osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną zabiera głos przez dłuższy czas niż 20% rozmowy kwalifikacyjnej, robi to za często. Pozwól kandydatowi mówić, aby lepiej go poznać. Jeśli nie udało mu się w tym czasie poruszyć wszystkich tematów, zadawaj pytania uzupełniające na podstawie rozmowy.

Przygotuj listę standardowych pytań zadawanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Podczas oceny umiejętności kandydata i porównywania go z innymi kandydatami potrzebny jest obiektywizm. Standardowy zestaw pytań dla wszystkich kandydatów pozwala uporządkować rozmowę kwalifikacyjną i dać każdej osobie równe szanse. W ten sposób nie zadasz przypadkowych pytań, które spowodują, że kandydaci ujawniają tzw. chronione cechy, takie jak wiek, niepełnosprawność i rasa.

Rób notatki

Po kilku kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych trudno jest przypomnieć słowa każdego kandydata. Robienie notatek pomaga zapamiętać szczegóły każdej rozmowy kwalifikacyjnej — z nimi możesz podjąć bardziej świadomą decyzję o zatrudnieniu.


Pułapki osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną i jak ich unikać

  • Brak wstępnej weryfikacji kandydatów
    Eksperci z witryny internetowej dotyczącej finansów The Balance twierdzą, że wstępna telefoniczna weryfikacja kandydatów może oszczędzić wiele czasu związanego z procesem rekrutacji Wstępna weryfikacja pozwala uzyskać ogólne informacje o wiedzy danej osoby, jej doświadczeniu i zainteresowaniu stanowiskiem przed przeprowadzeniem indywidualnej rozmowy.
  • Nierealistyczne oczekiwania
    Większość pracodawców chciałaby znaleźć najlepszych kandydatów jak najniższym kosztem. Ale niektóre oczekiwania mogą być nierealistyczne. Twoja ocena każdego potencjalnego kandydata będzie lepsza, jeśli przyjmiesz realny punkt odniesienia|. Sprawdź, czy wszystkie wymagania zawarte w opisie stanowiska są rzeczywiście koniecznością. Sprawdź, czy wskazany zakres wynagrodzeń odpowiada przedziałowi z podobnych stanowisk w innych organizacjach.
  • Zbyt długie oczekiwanie na decyzję
    Im dłużej zwlekasz z zatrudnieniem kandydata, tym bardziej prawdopodobne jest, że stracisz tę osobę na rzecz innej firmy. Prowadź proces rekrutacji w stałym tempie, aby nie przegapić doskonałego talentu.

Nie udało Ci się znaleźć odpowiedniego kandydata? Gdzie znaleźć więcej kandydatów

Jeśli w rekrutacji uczestniczyło wielu kandydatów i nie udało się znaleźć tego odpowiedniego, być może przyszedł czas, aby poszerzyć zakres poszukiwań — pomyśl o tablicach ogłoszeń o pracę, wydarzeniach networkingowych i portalach kariery. Oprócz bardziej tradycyjnych metod wyszukiwania należy rozważyć rozpoczęcie działań na LinkedIn i nowszych witrynach internetowych. LinkedIn może pomóc znaleźć i skontaktować się z kandydatami, którzy nie podejmują żadnych działań.

Dodatkowo zastanów się nad wprowadzeniem programu polecania pracowników. Do 40 procent nowych pracowników jest zatrudnianych z polecenia — ponadto zatrudnienie takich pracowników zajmuje o wiele mniej czasu. Utworzenie programu polecenia pracowników, jego promowanie i uroczyste ogłaszanie przyjmowania nowych pracowników może pomóc przyciągać nowe talenty z pomocą obecnych pracowników.

ABC zatrudniania ADP: Przewodnik dla małych firm

Opanowanie sztuki prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych może pomóc w zatrudnieniu właściwej osoby. Ulepszenie procesu na podstawie powyższych wskazówek prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych, ponowna analiza i weryfikowanie procesu — zmiana trendów związanych z zatrudnianiem i wymogów talentów jest kluczowa. ABC zatrudniania ADP: Przewodnik dla małych firm zawiera więcej technik przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych oraz wskazówki i porady. Przewodnik może pomóc Ci w zdefiniowaniu wymagań rekrutacyjnych, realizowaniu procesu zatrudnienia i prowadzeniu perfekcyjnych rozmów kwalifikacyjnych, które doprowadzą do zatrudnienia odpowiedniego kandydata przy pierwszej próbie.

*Artykuł autorstwa Lisy Frye z 9 maja 2017 https://www.shrm.org/resourcesandtools/hr-topics/employee-relations/pages/cost-of-bad-hires.aspx

Zaadaptowano z artykułu napisanego przez Jennifer S Kiesewetter Esq, który pierwotnie pojawił się na adp.com. Aktualizacja: luty 2020 r.

Przewodnik do pobrania -->

Tagi:HR Services