ADP

Firmy usługowe Nowoczesnej Gospodarki łapią drugi oddech po zniesieniu lockdownu

26/11/2020

Już po raz kolejny firmy Nowoczesnej Gospodarki ­– przedsiębiorstwa, które wdrażają innowacyjne rozwiązania i m.in. decydują się na outsourcing niektórych procesów – radzą sobie w pandemii radzą lepiej niż ogół rynku. Jak wynika z raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2020” przygotowanego przez ADP Polska – w III kw. bieżącego roku przedsiębiorstwa NG odnotowały wzrost zatrudnienia nowych pracowników wynoszący 4,11 proc. (vs. III kw. 2019 r.). Największą liczbę nowych pracowników zatrudniły firmy usługowe, co daje wzrost o 4,48 proc. w porównaniu do analogicznego kwartału 2019 r.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, dynamika zatrudnienia ogółu rynku spadła o 1,9 proc. (vs. III kw. 2019 r.). W poprzednim kwartale spadek wynosił 2 proc. (vs. II kw. 2019 r.) co oznacza, że tendencja utrzymuje się na podobnym poziomie. Wzrost zatrudnienia w firmach Nowoczesnej Gospodarki o 4,11 proc. oznacza, że różnica pomiędzy Nowoczesną Gospodarką a rynkiem wynosiła aż 6,01 p.p.

Od początku roku dystans między innowacyjnymi przedsiębiorstwami i ogółem rynku wyraźnie się zwiększa. W trzecim kwartale osiągnął on rekordowe 6,01 p.p. To najlepszy dowód na to, że firmy korzystające z nowych technologii i outsourcingu procesów lepiej radzą sobie w czasie pandemii. Nie tylko zdecydowanie łatwiej dostosowują się one do konieczności pracy zdalnej, ale traktują ten trudny czas jako szansę na zbudowanie przewagi konkurencyjnej i wypracowanie silniejszej pozycji rynkowej – powiedziała Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska.

Widoczne ożywienie usług i lekko słabnąca produkcja

III kw. 2020 r., podobnie jak poprzedni, postawił przed rynkiem liczne wyzwania. Jak się okazuje, to firmy usługowe lepiej poradziły sobie w tym okresie. Zatrudnienie w tych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,48 proc. (vs III kw. 2019 r.). W stosunku do wyników z poprzedniego kwartału dynamika wzrostu jest jeszcze wyraźniejsza – w okresie trzech miesięcy różnica pomiędzy nimi wyniosła aż 1,52 p.p. W zestawieniu małych i średnich przedsiębiorstw z dużymi, lepsze wyniki wykazały te, zatrudniające powyżej 500 osób. Odnotowały one wzrost zatrudnienia na poziomie 4,63 proc. (vs III kw. 2019 r.). Natomiast małe firmy usługowe okres od lipca do października zakończyły z 3,72 proc. wzrostem zatrudnienia (vs III kw. 2019 r.).

W sektorze produkcyjnym w III kw. 2020 r. zauważalne jest wyhamowanie względem poprzedniego okresu. Wzrost zatrudnienia wyniósł 3,05 proc. (vs. III kw. 2019 r.), a w II kw. 2020 r. – aż 5,46 proc. (vs. II kw. 2019 r.). Tendencja spadkowa dotyczy w szczególności dużych firm produkcyjnych zatrudniających powyżej 500 osób. Te przedsiębiorstwa odnotowały wzrost o zaledwie 1,88 proc.

Trzeci kwartał to odwrócenie tendencji z poprzedniego okresu. Sektor usług, po odblokowaniu dzięki zniesieniu lockdownu, który umożliwił firmom powrót do normalnego funkcjonowania, wykazał wyższy wzrost niż w poprzednim kwartale. Z kolei firmy produkcyjne w obawie przed drugą falą pandemii, która również stanowiłaby ryzyko kolejnego lockdownu, zabezpieczyły dość duże zapasy towarów, w związku z czym sektor produkcyjny Nowoczesnej Gospodarki w całościowym ujęciu spowolnił – dodaje Anna Barbachowska.

ADP Polska

Tagi:ADPinnowacjeinnowacyjne firmykoronawirusmiejsca pracyzatrudnienie