ADP

Co zrobi pracownik, aby uratować firmę? Zgodzi się na redukcję pensji

31/07/2020

Pandemia koronawirusa wstrząsnęła wieloma gałęziami gospodarki, co spowodowało, że znaczna część firm na świecie musiała zredukować liczbę etatów. Jak wynika z badania ADP „Workforce view 2020”, pracownicy są w stanie zgodzić się na wiele, aby uratować miejsce swojej pracy. Aż 45 proc. badanych z krajów Europejskich przystałoby na redukcję pensji o 10 proc., a 25 proc. nie kwestionowałoby opóźnienia w wypłacie.

Dane dotyczące rynku pracy i stopy bezrobocia wciąż są niepewne. Tylko w maju stopa bezrobocia dla krajów Unii Europejskiej wyniosła 6,7 proc. i była o 0,1 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej. Niektórzy eksperci przewidują, że to nie koniec zwolnień. Wobec takiej perspektywy nie dziwi fakt, że znaczny odsetek pracowników – i to nie tylko w Europie, ale i na całym świecie – jest w stanie wiele poświęcić, aby nie utracić zatrudnienia i pomóc firmie w walce z kryzysem. Z badania ADP wynika, że 32 proc. pracowników zgodziłoby się na odroczenie płatności wynagrodzenia. Tylko w Azji aż 50 proc. zatrudnianych przystałoby na takie rozwiązanie.

Pensja niższa o 20 proc.? To możliwe!

O skali kryzysu najlepiej świadczy fakt, że pracownicy zgadzają się na niższe wynagrodzenie. Przystaje na to nawet 32 proc. zatrudnionych na kontynencie europejskim. W Azji odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 42 proc. Aż 45 proc. pracowników ze Starego Kontynentu zgodziłoby się na pensję niższą o 10 proc, a 37 proc. na wynagrodzenie obcięte nawet o 20 proc. Podobne deklaracje składają zatrudnieni na całym świecie – 17 proc. przystałoby na pensję niższą o 30 proc., jeśli to pomoże firmie w walce z kryzysem związanym z pandemią i – tym samym – w utrzymaniu przez nich pracy.

Kryzys na rynku pracowniczym spowodował, że wiele osób straciło pracę, mówi się także o końcu tzw. rynku pracownika. Wiele firm wstrzymało rekrutacje, a liczba publikowanych w maju ofert pracy na portalach spadła o niemal 40 proc. Wobec takiej sytuacji wiele osób zmienia swoje plany dot. zmiany pracy i stara się za wszelką cenę utrzymać obecne stanowisko. Badania pokazują, że niemal połowa pracowników boi się utraty pracy, ale w imię wartości, jaką jest utrzymanie firmy zgodziłoby się na obniżenie swojego wynagrodzenia – komentuje Anna Barbachowska, HR Business Partner z ADP Polska.

Późniejsze wypłaty też przejdą

Europejczycy zgadzają się jednak nie tylko na redukcję pensji, lecz także na opóźnienia w jej wypłacie – przystałoby na to 24 proc. badanych. Za najbardziej akceptowalną opcję uważają brak wypłaty przez 2 miesiące, co deklaruje 37 proc. pracowników, jednak spora grupa osób, bo 33 proc. zgodziłoby się także na opóźnienie w wypłacie w postaci 3 miesięcy. Co ciekawe, jedynie 14 proc. wybrało najmniejszy czas oczekiwania na pensję, czyli miesiąc.

Wyniki badania ADP pokazują, że więcej osób jest skłonnych do zmniejszenia pensji, niż do opóźnienia płatności. Zaskakujący jest jednak fakt, że pracownicy akceptują brak wypłaty przez dłuższy okres, nawet przez 3 miesiące. Może to wynikać nie tylko z obawy o zachowanie swojego miejsca pracy, ale także wiązać się z dobrą sytuacją ekonomiczną pracowników jeszcze zanim nastąpiła pandemia. Z drugiej strony, europejscy pracownicy są bardzo lojalni wobec swoich pracodawców. Większość z nich deklaruje, że chce zostać w obecnej firmie od dwóch do pięciu lat lub nawet do dziesięciu lat – twierdzi Anna Barbachowska.

ADP Polska

Tagi:ADPkoronawirusWFV