ADP

Pandemia katalizatorem zmian dla Polaków?

5/08/2021

Jak wynika z najnowszego badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, transformacje na rynku pracy wywołane COVID-19 wpłynęły na życie prywatne wielu pracowników. Aż co drugi Polak (49 proc.) myślał w ostatnim roku nad zmianą pracodawcy, a co piąty przyznaje (21 proc.), że z powodu pandemii jego pensja zmalała.

Badanie firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, dowodzi, że co drugi Polak (49 proc.) w trakcie ostatniego roku myślał nad zmianą pracodawcy. Porównując dane z Europą, okazuje się, że polscy pracownicy są zdecydowanymi zwolennikami zmian (Polska: 49 proc. vs średnia europejska: 44 proc.). Co istotne, kobiety (54 proc.) oraz pracownicy pokolenia Z (60 proc.) są dużo bardziej skłonni do podjęcia decyzji o zmianie pracy niż mężczyźni (50 proc.). Zgodnie z raportem ADP, Polacy nie utożsamiają się ze swoim miejscem pracy, a dopiero co czwarty ankietowany (26 proc.) uważa, że w ciągu następnych 2-5 lat zamierza pracować dla tej samej firmy.  

– Mimo pandemii, w Polsce wciąż mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Rekordowo niskie bezrobocie sprawia, że osoby szukające pracy wybierają firmy, w których mają większe szanse na rozwój, a także wyższą pensję. Wśród pracowników na całym świecie można jednak zauważyć tendencje związane z brakiem przywiązania do obecnego miejsca zatrudnienia. Co ciekawe, jak wynika z danych firmy Deloitte, młodzi ludzie coraz częściej chcą rozwijać swoją karierę, lecz nie kosztem rodziny czy przyjaźni. Z tego też względu działy HR, aby zatrzymać młode talenty, muszą poszukiwać złotego środka między możliwościami rozwoju kompetencji a balansem pomiędzy karierą i życiem prywatnym – twierdzi Anna Barbachowska, HR Business Partner w ADP Polska.

Gorsze warunki życia

Kluczowym wyzwaniem, z którym w czasie pandemii musieli radzić sobie pracownicy, było obniżenie wysokości pensji (21 proc.). Ponadto, 13 proc. z nich przyznaje, że pracodawca zmniejszył liczbę świadczonych godzin pracy lub zredukował ich zakres obowiązków. Analogicznie przedstawia się sytuacja wśród badanych z gospodarstwa domowego, gdzie 15 proc. zgadza się, że COVID-19 miał wpływ na redukcję ich wynagrodzenia. 

Zmiana sytuacji finansowej wywoływała coraz większe obawy związane z pogorszeniem się statusu życia. Prawie połowa ankietowanych Polaków w badaniu ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View” przyznała, że w wyniku pandemii zmieniła lub planowała zmienić warunki swojego życia. Najczęściej problem dotyczył młodych pracowników (52 proc.) oraz osób pracujących w Warszawie (66 proc.). Co ciekawe, w odniesieniu do europejskich standardów najwyżej w statystykach plasują się Włosi, którzy w blisko połowie przypadków (46 proc.) zdecydowali się na istotne zmiany.

– W obawie o zatrudnienie i utrzymanie życia na dotychczasowym poziomie pracownicy często decydowali się na działania poprawiające ich sytuację finansową. Popularną metodą na redukcję ponoszonych co miesiąc kosztów była przeprowadzka do miejsca umożliwiającego wynajem mieszkania w znacznie niższej cenie. Praca w trybie zdalnym pozwoliła pracownikom na realizację zadań z dowolnego miejsca w Polsce. W wyniku tego wielu Polaków zdecydowało się na powrót w rodzinne strony, w których dodatkowo odnotowywano znacznie niższy wskaźnik zachorowań na koronawirusa niż w dużych aglomeracjach – dodaje Barbachowska.

ADP Polska

Tagi:ADPWFVpandemiawynagrodzenie