ADP

Polacy pewni swojej przyszłości

8/09/2021

Z raportu ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, wynika, że aż 88 proc. polskich pracowników uważa, że posiada umiejętności, które pomogą im odnieść sukces zawodowy. Ponadto aż 7 na 10 Polaków patrzy na swoją karierę optymistycznie w perspektywie następnych 5 lat!  

Dane ZUS dotyczące liczby zwolnień lekarskich w 2020 roku, pokazują, że pandemia w znacznym stopniu osłabiła kondycję psychiczną Polaków. Jednak mimo obaw działów HR, pozytywne nastawienie pracowników do przyszłości wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Firma ADP przeprowadziła badanie „People at Work 2021: A Global Workforce view” wśród blisko 33 tys. pracowników z 17 krajów, w tym Polski, sprawdzając, jak pracownicy postrzegają swoje możliwości zawodowe w perspektywie następnych kilku lat.

Optymiści prosto z Polski

Pandemia w znacznym stopniu zachwiała rynkiem pracy oraz okazała się dla pracowników okresem bardzo wymagającym pod wieloma względami. Dla niektórych stała się jednak czasem rozwoju – zarówno w prywatnego, jak i zawodowego. Według badania firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce view”, aż 76 proc. polskich pracowników jest optymistycznie nastawionych pod względem zawodowym w perspektywie kolejnych pięciu lat. Ten sam wskaźnik wynosi w Europie o 4 proc. mniej (72 proc.). W porównaniu z danym sprzed pandemii, optymizm odnotował jednak spadek. Jeszcze rok temu plasował się on na poziomie 82 proc. dla Polski i 84 proc. dla Europy. W badaniu widoczny jest również duży optymizm specjalistów z branży IT (85 proc.). Popyt na usługi cyfrowe i przyspieszona digitalizacja sprawiły, że w momencie przejścia firm pracę zdalną najbardziej pożądanymi specjalistami stali się wykwalifikowani programiści, którzy widzą na rynku dobre perspektywy do rozwoju i szanse na polepszenie się statusu zawodowego.

– Według danych Eurostatu, poziom bezrobocia w maju 2021 r. wyniósł zaledwie 3,8 proc. oznacza to, że nasz kraj znalazł się wśród pięciu państw cechujących się najmniejszym odsetkiem osób bez pracy w całej Unii. Mimo początkowych obaw i spodziewanego drastycznego wzrostu liczby osób bezrobotnych, w czerwcu na polskim rynku pracy było tylko milion osób niezatrudnionych. Tak dobre wyniki opublikowane przez GUS napawają optymizmem nie tylko pracodawców, ale także pracowników, którzy nie martwią się o stabilność swojego zatrudnienia. Ponadto można również zauważyć, że w niektórych zawodach toczy się prawdziwa walka o specjalistów – twierdzi Anna Barbachowska, HR Business Partner ADP Polska.

Pewność siebie to podstawa

Stosunkowo duży optymizm polskich pracowników może wynikać z faktu, że stają się oni coraz bardziej pewni siebie. Według raportu sporządzonego przez ADP, ponad 8 na 10 ankietowanych (88 proc.) uważa, że posiada umiejętności zawodowe, które pomogą im odnieść sukces w życiu zawodowym. Prym w tej kwestii wiodą polscy Milenialsi (90 proc.), którzy o 4 proc. wyprzedzają w tej kategorii całą Europę (86 proc.). Ponadto prawie połowa (44 proc.) z zapytanych osób sądzi, że w przypadku utraty pracy znalazłaby inną, tak samo dobrze płatną. Optymizm widoczny jest również w 5 największych polskich miastach, gdzie prawie co drugi z ankietowanych twierdzi, że znalazłoby pracę, która będzie dawać im satysfakcję.

–  Mimo, że pandemia w istotny sposób wpłynęła na zmiany na rynku zawodowym, Polacy wciąż są przekonani o swoich wysokich kwalifikacjach i umiejętnościach. Początkowa reorganizacja trybu pracy stanowiła dla nich wyzwanie, jednak, gdy już oswoili się z takim systemem pełnienia obowiązków, szybko przystosowali się do nowych reguł i doskonale sobie poradzili w nowej rzeczywistości. Ekspresowa adaptacja sprawiła, że polscy pracownicy na nowo zaczęli wierzyć w swoje umiejętności – dodaje Barbachowska.

Tagi:ADPWFVpewność siebieoptymizmpraca