ADP

Polacy chcą wyższej płacy!

28/09/2021

Polacy odczuli zawodowe skutki pandemii. Według raportu sporządzonego przed firmę ADP “People at Work 2021: A Global Workroce View”, 19 proc. Polaków uważa, że otrzymuje zaniżone wynagrodzenie w stosunku do norm branżowych, natomiast co trzeci twierdzi, że jego pensja jest zbyt niska w stosunku do wykonywanych przez niego zadań.

Ciężka praca, mała płaca

Z obawy o zachowanie ciągłości swojego biznesu, w trakcie pandemii wielu właścicieli firm decydowało się na redukcję etatów lub obniżenie wynagrodzeń pracowników. Mimo, że początkowo godzili się oni na cięcia w pensji, to coraz częściej deklarują, że zarabiają obecnie mniej niż powinni. Z danych raportu „People at Work 2021: A Global Workforce View” przygotowanego przez firmę ADP wynika, że blisko 8 na 10 polskich pracowników (77 proc.) nie jest zadowolonych ze swojego obecnego wynagrodzenia. Ponadto 28 proc. Polaków uważa, że wypłata, którą otrzymuje nie jest adekwatna do wykonywanych przez niego zadań.

–  Nie da się ukryć, że Polacy na rynku pracy są bardzo pewni siebie. Dlatego też, znacznie częściej zauważają, że ich płaca jest zaniżana w stosunku do tego, jakie pełnią obowiązki. W trakcie pandemii wielu pracowników otrzymało również dodatkowe zadania, które przyjmowali w obawie o zatrudnienie i utrzymanie dotychczasowej posady. W sytuacji, gdzie ponownie zaczynamy mieć do czynienia z rynkiem pracownika, zaczynają oni oczekiwać za swoją pracę dodatkowych benefitów – w tym lepszej płacy. Niska stopa bezrobocia, która jest odnotowywana w Polsce, wpływa także na to, że firmy są zmuszone do dzielenia zadań pomiędzy mniejszą liczbę osób. Warto zaznaczyć także, że procesy rekrutacyjne oraz pozyskiwanie talentów staje się obecnie coraz trudniejsze – twierdzi Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska.

Kto wygrał na pandemii?

W trakcie pandemicznego roku, rynek pracy uległ znacznej przemianie. Według raportu ADP, 1 na 5 ankietowanych twierdzi, że otrzymywane przez niego wynagrodzenie jest zaniżone w stosunku do branżowej normy. Sytuacja ta nie sprawdza się jednak w przypadków specjalistów IT, którzy ze względu na przyspieszenie digitalizacji i cyfryzacji są obecnie jednymi z najlepiej opłacanych i pożądanych pracowników na rynku pracy. Blisko połowa z nich (44 proc.) przyznaje, że jest zadowolonych ze swojej pensji. Co ciekawe, mimo, że specjaliści z branży IT i telekomunikacji najczęściej bywają zatrudnieni na umowy krótkoterminowe, to etatowcy (36 proc.) są bardziej usatysfakcjonowani swoją wypłatą niż pracownicy zatrudnieni na kontrakcie (33 proc.).

– Płaca minimalna w Polsce z roku na rok wzrasta, mimo to pracownicy wciąż narzekają na swoje zarobki. Nie da się ukryć, że nasz kraj, w porównaniu z państwami wysokorozwiniętymi dzieli ogromna przepaść w kwestii wynagrodzeń – twierdzi Anna Barbachowska – Według danych Eurostatu godzina pracy jednego pracownika w 2020 r. kosztowała w Polsce zaledwie 11 euro – to ponad 2,6 razy mniej niż średnio w UE. Trzeba jednak pamiętać, że płaca różni się w zależności od regionów Polski oraz specjalizacji pracowników – dodaje ekspertka ADP.

 
ADP Polska

Tagi:ADPWFVwynagrodzenie