ADP

Jaką formę zatrudnienia najczęściej wybierają Polacy?

20/10/2021

Blisko 9 na 10 Polaków (88 proc.) w przypadku możliwości wyboru zdecydowałoby się na pracę na etacie – wynika z raportu “People at Work 2021: A Global Workforce View” firmy ADP. W porównaniu do poprzedniej edycji badania jes to wzrost o 9 p.p. Najchętniej na umowę w oparciu o kontrakt zdecydowaliby się najstarsi pracownicy 55+ (20 proc.), natomiast zwolenniczkami etatu pozostają kobiety – 90 proc.

Badanie “People at Work 2021: A Global Workforce View” objęło 32 tys. pracowników z 17 krajów – w tym Polski. Na jego podstawie można stwierdzić, że Polacy są zwolennikami tradycyjnej formy zatrudnienia. Mimo to ponad połowa (53 proc.) ankietowanych uważa, że pandemia nie miała wpływu na ich stosunek do preferowanego zatrudnienia. Co trzeci polski pracownik (33 proc.) przyznaje natomiast, że w trakcie ostatniego roku zainteresowanie możliwościami, które otwiera praca kontraktowa, wzrosło. Istotnymi czynnikami, które miały na to wpływ, są szanse na uzyskanie benefitów (31 proc.), otworzenie się na nowe możliwości (29 proc.) oraz nauka nowych umiejętności (21 proc.).

Różnice pokoleniowe

Największymi zwolennikami etatu są pracownicy w wieku 25-34 lata. Zaledwie 9 proc. Milenialsów deklaruje, że praca na podstawie umowy B2B jest dla nich korzystniejsza. 87 proc. ankietowanych z dwóch grup wiekowych (od 35-44 oraz 45-55) preferuje zatrudnienie na etacie. Pokolenie Z – z kolei – dużo odważniej podchodzi do pracy na podstawie kontraktu – 17 proc. z nich opowiada się właśnie za taką formą umowy. Co ciekawe, największymi zwolennikami umów krótkoterminowych są Polacy z grupy 55+. Aż 1 na 5 z doświadczonych pracowników zdecydowałoby się na pracę w tej formule.

Preferowana forma zatrudnienia jest silnie skorelowana z wiekiem pracownika. Dla osoby, która rozpoczyna swoją karierę zawodową, a do tego jest na etapie zakładania rodziny, poczucie bezpieczeństwa i komfortu będą kluczowymi wartościami. Dlatego też częściej zdecyduje się na pracodawcę oferującego zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę – mówi Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska. – Warto dodać, że u osób starszych dużo silniejsza może być potrzeba autonomii. Oni już osiągnęli stan dobrostanu i mają wiedzę, jak pracować w formie B2B, dlatego też chętniej pracują na kontrakcie. Najmłodsi pracownicy również są skłonni wybrać tę formę zatrudnienia, jednak w ich przypadku powody są znacznie inne. To właśnie przedstawiciele pokolenia Z najbardziej ucierpieli w wyniku pandemii COVID-19, dlatego też są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka i dostosowania się do wymagań pracodawców – dodaje Anna Barbachowska.

Płeć ma znaczenie w wyborze formy zatrudnienia

Według raportu „People at Work 2021: A Global Workforce View”, 9 na 10 kobiet (90 proc.) woli pracę na etacie. Odsetek ten jest o 5 p.p. niższy w przypadku mężczyzn. Różnica w przypadku rodziców jest podobna – 93 proc. matek i 88 proc. ojców wybrałoby opcję pracy w pełnym wymiarze ze stabilnością zatrudnienia. Umowy krótkoterminowe najchętniej wybierają bezdzietne kobiety (84 proc.).

–  Poczucie bezpieczeństwa, które idzie w parze z etatem, jest najważniejszym czynnikiem branym przez uwagę przy wyborze pracodawcy. W świadomości wielu osób ich interesy w relacji z firmą skutecznie zabezpiecza Kodeks pracy. Kwestia regulacji prawa do urlopu czy dni na opiekę nad dziećmi są poruszane jeszcze częściej niż kiedyś ze względu na niedawne doświadczenia związane z pandemią COVID-19. Szczególnie matki musiały skutecznie godzić pracę zawodową z obowiązkami domowymi i opieką nad dziećmi – tłumaczy Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska.

ADP Polska

Tagi:ADPWFVetatkontraktzatrudnienie