ADP

Optymizm i wiara w siebie – mocne strony polskiego pracownika

27/08/2019

Najnowsze badanie ADP „Workforce View in Europe 2019” obala kolejne mity na temat polskich pracowników. Według raportu aż 80 proc. z nich optymistycznie myśli o swojej karierze w aktualnym miejscu pracy w perspektywie kolejnych 5 lat. Co więcej, zwiększa się również ich wiara we własne umiejętności.

Młody i optymistyczny pracownik

Pracownik, który dobrze czuje się w miejscu pracyjest doceniany przez pracodawcę, awansuje oraz spełnia się w projektachz reguły optymistycznie myśli o swojej przyszłości w pracy. Pozytywnie swoje umiejętności postrzegać będą również osoby, które mają okazję np. brać udział w bezpłatnych szkoleniach czy kursach oraz posiadają gruntowne wykształcenie. Osoba pewna siebie i swoich kwalifikacji na pewno przyczyni się też do rozwoju firmy – mówi Anna Barbachowska, Country HR Business Partner ADP Polska.

O swojej przyszłości zawodowej najpozytywniej myślą najmłodsi, wchodzący dopiero na rynek pracy pracownicy. Według badań ADP aż 41 proc. przedstawicieli pokolenia Z bardzo optymistycznie postrzega perspektywy rozwoju kariery u obecnego pracodawcy. Równocześnie są oni także najbardziej pewni, że ich umiejętności przyczynią się do sukcesu zawodowego (47 proc.).

Pracownicy w wieku 25-34 i 35-44 również pozytywnie postrzegają swoją ścieżkę kariery – aż co trzeci z nich „bardzo optymistycznie” ocenił swoją przyszłość. Natomiast jako „raczej optymistycznie” aż 52 proc. Jednocześnie większą wiarę w posiadane umiejętności wyrażają pracownicy z dłuższym stażem pracy (35-44). Ponad połowa z nich (52 proc.) jest „raczej pewna” swoich kompetencji, a 37 proc. „bardzo pewna”.

Optymistyczny jak Holender i pesymistyczny jak Francuz?

Najwięcej pracowników pozytywnie myślących o swojej zawodowej przyszłości pracuje w Holandii. Aż 22 proc. „bardzo optymistycznie” ocenia swoje perspektywy w obecnej pracy, a aż 64 proc. „raczej optymistycznie”. Wbrew stereotypom polscy pracownicy nie są najbardziej pesymistycznym narodem. Na to miano natomiast, według raportu, zasługują francuscy pracownicy – aż 22 proc. z nich „raczej pesymistycznie” postrzega swoją przyszłość u obecnego pracodawcy, a „bardzo pesymistycznie” 5 proc.

Średnia dla całej Europy i Polski jest podobna. Pokazuje to, że standardy w Unii Europejskiej się ujednolicają – rynek pracy staje się tożsamy, a więc pracownik zatrudniony w Polsce bez żadnych problemów odnajdzie się np. w tej samej firmie w Wielkiej Brytanii. Szeroki wachlarz możliwości, dzięki którym pracownik ma większe szanse na znalezienie odpowiadającej mu pracy, dopasowanej do jego kwalifikacji i zainteresowań znacząco przyczynia się do optymistycznego postrzegania przez Europejczyków swojej przyszłości zawodowej – podsumowuje Anna Barbachowska, Country HR Business Partner ADP Polska.

O badaniu

„The Workforce View in Europa in 2019” przedstawia opinie pracowników na temat aktualnego środowiska pracy oraz ich oczekiwania związane z przyszłością. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters na zlecenie ADP w październiku 2018 r. Wśród z 10 585 dorosłych pracujących osób z ośmiu krajów Europy: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Aby przeczytać pełny raport ADP „Workforce View in Europe 2019”, kliknij TUTAJ.

ADP Polska

Tagi:ADPRaport ADPWorkforce View in Europe 2019